לחץ כאן למעבר לאתר החדש
 ויטראז זה ויטרן - סטודיו לאומנות ועיצוב

לא תשברו אותה: את הזכוכית...

כמה פשוטה ככה מתוחכמת. הזכוכית שהינה מחומרי הגלם העתיקים, שקופה במקורה מצויה בכל בית, איתנו ולמעננו, במגוון רחב של שימושים, מתכשיטי זכוכית עד מעטפת לגורדי שחקים בגוונים שונים. הזכוכית תמיד כאן והיא לא מתכוונת לעזוב.

בצורתה הטהורה הזכוכית היא חומר שקוף, חזק ועמיד. הטכנולוגיה הרחיבה את פוטנציאל השימוש בה והפכה אותה לנגישה וידידותית בעולם האדריכלות, עד כדי יצירת אינסוף אפשרויות עיצוב. זהו חומר ניטרלי, הנהנה מפופולאריות עצומה, בשל העובדה שהוא משתלב מצוין עם חומרים שונים כמו בטון, עץ, לבנים או מתכת. מעצם שקיפותה, משתמשים בה כיום להגדיל חללים ומרחב ובו זמנית להכניס את הנוף פנימה, כחלק מעיצוב הבית והכנסת אור טבעי. השימוש בה הפך להיות אומנותי ורבים המעצבים שרואים בה חומר גלם מצוין על מנת להמחיש את יצירותיהם. והנה זכוכית מפלטת הצבעים שלי, נקראת: WATER GLASS על שום המרקם הגלי שלה. והמתבונן דרכה יכול לחוש בתנועתיות, בגלים אשר בים. ובתוספת כמה גוונים ומעיין זריקות ומשיכות מכחול, כפי שניתן לראות בדוגמא, פשוט לא לגעת בה. כשהתחלתי ליצור ויטראז'ים התאהבתי בטורקיז, ולא לחינם. הוא מגוון, מלא חיים ומשתלב עם כל צבע./   U   

 

התכונות הבסיסיות של הזכוכית משתנות כאשר מוסיפים לה מרכיבים שונים או ע"י חום. עם התפתחות הטכנולוגיה, הזכוכית פורצת גבולות באדריכלות ובעיצוב.

עיצוב בזכוכית - נתחיל מהשקופה - מאפשרת לחלק ולחצות חללים ללא הקטנה שלהם. יש צורך לסמן אותה - ידית צבעונית במקרה של דלת או ציור או לוגו במקרה של מחיצה. מעקה שקוף משדר פתיחות ואווריריות. או, חשבו על רצפת זכוכית רצוי צבעונית עם תאורה.

נעלה למעלה לתקרה - סקיי-לייט - כיפת זכוכית שמחדירה אור - אלמנט מפתיע במיוחד בלילה. אני זורק פה רעיונות, אבל זו רק תחילת הדרך בעיצוב זכוכית. נקודה חשובה בכל הנוגע לזכוכית, היא הבטיחות בגלל שבירות הזכוכית, וניתן לחזק זכוכית בכמה טכניקות, גם נגד ירי. ולכן הבטיחות היא המרכיב הראשוני בעיצוב בזכוכית. כאשר נתחיל לעבד את הזכוכית אנו משנים את צורתה הבסיסית.

 זכוכית צבעונית – בתהליך עיבודה  בתנור מוסיפים לה כימיקלים וחומרים שנותנים את הצבע והטקסטורה. הזכוכית כבר לא חלקה וניתן לראות בויטראז' גוונים ,תתי גוונים

ומרקמים המשרתים נאמנה את אמנות הויטראז'ים. מרקמים מגוונים שניתן למשש, לחוש, לראות איך האור נשבר דרך זכוכיות שונות. השיא של הויטראז' כאשר הוא מקבל שמש ישירה, וזורק  השתקפות ואור צבעוני לחלל המבנה. יותר מכך, הויטראז' משתנה תדיר בהתאם לתאורה. והטוס הזה בשעות הבוקר מטביע חותמו, הן בחלל, אך יותר מכך נוצות הטוס מלטפות את מיטת הזוג המקסים.

אמרתי כבר, אני אוהב את הלקוחות שלי!

וזכוכית שקופה- לגמרי, בטקסטורות מגוונות שבולטות אף יותר מאשר בזכוכית צבעונית בגלל השקיפות. בחלק התחתון הזכוכית עם ציפוי צדף שמוסיף ברק וגוונים עדינים. השילוב בין הזכוכיות השונות יוצר, כפי שאמרה לי לקוחה- זה התכשיט שלי, של הבית שלנו. בתוספת הנוף הנשקף מבעד לויטראז', נוספים גוונים נוספים, המשתנים תדיר בהתאם לתנועת השמש ועוצמתה. נוסיף גם את הרוח המנשבת ביו ענפי העץ, ונוספה לפתע גם תנועה בתוך יצירת הויטראז'.

לכל אוהבי החורף, הגשם והחמימות הנעימה בבית. להתכרבל בשמיכת פוך מחובק עם.... ובחוץ הגשם נוקש בחלון, לכם מוקדשת היצירה. I AM SINGING IN THE RAIN

נוסיף זכוכית צבעונית בעדינות לכל השקופים, ופרט לשיווי המשקל, הניגודיות מוסיפה המון עיניין, מחשבה ומתח חיובי. האם טיפות הזכוכית הן שהופכות יצירה זו למושלמת? כן, שוב הכל מתבסס על איזונים בין כל המרכיבים של היצירה.

לסיכום: לא תשברו אותה,

הזכוכית תמיד כאן והיא לא מתכוונת לעזוב.

אני כן שובר אותה, נכון יותר חותך, מחבר את כל הפיסות לכלל יצירה שלמה.

כל קו חשוב, מתוכנן בקפידה, מרכיב חשוב ביצירה.

יצירה המאופיינת ב- 5 אלמנטים: צבע, וגם שקוף הוא צבע, מרקם, קו, שקיפות ואור.

 

 

 

 

ויטרן - בפייסבוק - הבלוג של ויטרן© כל הזכויות שמורות 2007 ל- vitran.co.il